Patron Szkoły

Jan Brzechwa

Jan Brzechwa ( wł. Jan Lesman ) urodził się w 1900 r. w Żmerynce na Podolu, nazywany poetą dziecięcej radości jest autorem wielu ciekawych książek dla dzieci, ale dzięki ponadczasowym wartościom w nich zawartym jest także poetom dorosłych. Wiersze jego znane są babciom, mamom, a przede wszystkim dzieciom. W ciągu długich lat twórczości napisał dla dzieci ponad 50 książeczek, a zawarte w nich wiersze pełne są humoru i wywołują na twarzach najmłodszych czytelników uśmiech. Przez wiele lat mieszkał i uprawiał twórczość literacką w Warszawie, którą ukochał najbardziej. Musiał ją jednak opuścić, gdy podczas II wojny światowej stolica została doszczętnie zniszczona. Przeniósł się wówczas do Łodzi, ale po zakończeniu działań wojennych wrócił do stolicy. W swoich utworach poeta dowcipnie przedstawił takie dziecięce przywary jak samochwalstwo, lenistwo czy skarżenie. Ukazując ujemne cechy charakteru poeta chciał, żeby odbiorcy jego utworów wyzbyli się złych skłonności i przyzwyczajeń. Jest autorem takich wierszy jak:
Siedmiomilowe buty
Na straganie
Entliczek- pentliczek
Krasnoludki
Na wyspach Bergamutach
Tydzień
Żaba
Hipopotam
...i wielu innych.
Za swoją twórczość Jan Brzechwa otrzymał liczne nagrody i wyróżnienia, ale największą nagrodą dla niego był uśmiech dziecka czytającego jego wiersze. Cenił sobie bardzo koleżeństwo, przyjazń, a jego bohaterowie byli dobrymi kompanami na całe życie. Poeta zmarł w 1966r., ale dzięki swoim nieśmiertelnym utworom pozostaje na zawsze w naszej pamięci.

Projekty

Tu znajdą się obrazki projektów - wedle życzenia: oryginalne (niezmienone), w odcieniach szarości lub uproszczone (wszystkie w jednym stylu, najbardziej pracochłonna metoda)